Skip To Main Content

Contact Us

Please contact us through the school's main phone number. You can also email your student's teachers through ParentVue/StudentVue.

Search Staff Directory

Administration

Jojo Grano

Assistant Principal

Elizabeth Olsen

Attendance Clerk

Tiffany Ortiz

Registrar

Leslie Saucedo

Principal

Quint Seckler

Dean of Students

Quinn Smith

Bookkeeper

Teachers & Librarians

Valerie Armijo

7th Grade Social Studies

Emily Bayer

6th Grade Gifted Math

Erin Britton

6th/7th Grade Math

Natalia Chavez

7th Grade Math

Sarah Cogan

6th Grade Social Studies

Maureen Cooper

8th Grade Math

Ashley Denardis

8th Grade Science/Info Tech

Christine Dickey

8th Grade Gifted ELA

Melissa Gailey

Health

Victoria Garcia

6th Grade Science

Mollie Griffiths

8th Grade Gifted Social Studies

H. Turtle Haste

6th Grade Science

Linda Hussey

Art

Roxanne Jaecks

6th Grade Gifted ELA

Rebecca Leachman

Problem Solving/Info Tech

Dave Lorenzen

7th Grade Gifted ELA

Aaron Lovato

Band

Fredric Lucero

7th/8th Grage P.E, Athletics Director

Laura Lyle

Algebra/Honors Algebra

Randy Martin

7th/8th Grade Social Studies

Scott Medved

8th Grade Science

Marjorie O'neill

Math Strats/Drama

Shannyn Pareo

Info Tech/CAD

Mary Perry

7th Grade Science

Erica Photiades

Orchestra

Stacy Pokorski

6th/7th Grade P.E

Elizabeth Powers

6th/7th Grade ELA

Kiersten Rockett

7th Grade ELA

Shannon Rockett

6th Grade P.E/Health

Amanda Sayer

Spanish

Mary Schoch

7th/8th Grade Science

Jeff Sipley

8th Grade ELA

Donald Starr

6th Grade Social Studies

Nicki Starr

6th Grade Science/Choir

Grace Sweet

Band

Russell Thompson

8th Grade Social Studies

Maggie Waring

6th Grade Gifted Social Studies

Ellee Weaks

ELD/Resource Teacher

Paloma Wells

6th Grade Math

Laura Williams

7th Grade Gifted Math

Katy Woelber

Family and Consumer Science

Aaron Wood

Woodshop

Jordan Wulf

6th/8th Grade ELA

Valerie Zink

6th/8th Grade Gifted ELA/SS

Ranell Cox

Librarian

Special Education

Amber Feathers

Head Special Education Teacher

Geraldyne Fuller

Special Education 6/7/8th ELA

Shannon Harrison

IGS1

Mary Laflin

IGS2

Celeste Levy

SCS3

Shannon Massey

7th/8th Grade SPED Science

Juliet Montano

7th/8th Grade SPED Math

Evan Oconnell

Inclusion Social Studies

Joey Robledo

IGS1

Blair Sallee

Cross-Cat

Brianna Sanchez

SCS3

Jainanna Sweet

7th/8th Grade SPED ELA

Scottie Turcotte

IGS2

Jacqueline Uhll Lyons

Resource Teacher

Kimberly Wood

Cross Cat Math

Educational Assistants

Cyndi Brault

Health Assistant

Benjamin Broshious

SPED Educational Assistant

Tina Carmignani

SPED Educational Assistant

Aaliyah Castillo

SPED Educational Assistant

Ricardo Chavez Torres

SPED Educational Assistant

Norma Clanton

SPED Educational Assistant

Thiare Divett

SPED Educational Assistant

Ziah Guzman

SPED Educational Assistant

Gena Harris

SPED Educational Assistant

Thu Hoang

SPED Educational Assistant

Ari Hoffmann

SPED Educational Assistant

Sue Jacobs

SPED Educational Assistant

Darla Larson

SPED Educational Assistant

Kerry Lee

SPED Educational Assistant

Pete Lucero

SPED Educational Assistant

Maria Madrid Gray

SPED Educational Assistant

Laura Olivas Wilson

SPED Educational Assistant

Kathryn Perea

SPED Educational Assistant

Miranda Saiz

SPED Educational Assistant

Vanessa Samuel

SPED Educational Assistant

Nick Tapia

SPED Educational Assistant

Katherine Wade

SPED Educational Assistant

Anna Wilson

SPED Educational Assistant

Staff

Joylynn Armijo Paloheimo

School Counselor

Cyndi Brault

Health Assistant

Eulisess Gonzalez Coronado

Night Custodian

Kristin Grenemyer

Nurse

Yolanda Herrera Hernandez

Night Custodian

Timmy Jaramillo

Head Custodian

Margaret Matteucci

School Counselor

Michael Moreland

Night Custodian

Tiffany Ortiz

Registrar

Raymond Segura

Night Custodian

Jared Urioste

Yardman